Utställningar år 2011.

Öppettider bestäms av utställarna själva.

Datum

Utställare

Teknik

Länk

15-21 jan

Ingrid Randén Linholm
Monica Carlzon

akvarell

 

22-28 jan

Håkan Groops elevutställning

akvarell,akryl

 

29 jan-4 febr

Margareta Öhberg
Imba Rahumaa
Sveneric Olsson

akvarell

 

5-11 febr

Gunilla Broström Hedberg
Eva Skogh
Birgitta Säwe
Linda Ljunggren

akvarell, foto, skulptur

 

12-18 febr

Chrisina Bergström
Johanna Sellington
Marianne Hellberg
Magnus Swärd
Anna- Liisa Astrand
Evelin Skeppström

akvarell, foto, akryl, keramik

 

19-25febr

Kaarina Vahanen
Margareta Karlén

akvarell, olja

 

26 febr-4 mars

Torbjörn Enander
Leif Odefjärd

akryl

 

5-11 mars
10 mars kl 18

Vikmanshyttans stentryckeri
Välkommen du som är intresserad av att få veta mer om litografier. Tryckarna finns på plats

 

 

12-18 mars

Monica Assarson
Madeleine Enfeldt Julin
Kim Möllerström
Berit Rydahl
Göran Persson

akvarell, akryl,olja, fotol

 

19-25 mars

Anna-Lena Moberg

måleri

 

26mars-1 april

Birgitta Lundvall
Gudrun Arnelid

akvarell, keramik

 

2-8 april

Gunnar Hallerstam

måleri

 

9-15 april

Hanna Bergman
Jan Bergman

akvarell, akryl

 

14 april kl 18-20

Håkan Groop presenterar sin bok "Måla i akvarell"

 

 

16-29 april

Samlingsutställning Elever från konstskolan Basis

måleri

 

30 april-6 maj

Helena Klint

äggoljetempra

 

7-13 maj

Penseldraget

olja

 

14-20 maj

Carina Agardsson
Xiomara Lysti

olja

 

       

27maj-3 juni

Rickard Frisendahl
Ingela Birgersson

måleri, krita

 

4-10 juni

Michael Keiffer

måleri

 

       

2-6 juli

Johanna Sandberg
Birgitta Lundvall

olja, akryl, akvarell

 

       

15-22 juli

Gunvor Enqvist
Eva Ersson

akryl, blandteknik, texil

 

23-29 juli

Magnus Swärd

Foto

 

30 juli - 5 aug

Karin Wiberg

måleri

 

6-12 aug

Eva-Lena Karlsson
Gunilla Jansson

måleri, keramik

 

13-19 aug

Ruth Fomin Persson

olja

 

20-26aug

Ulla-Britta Kroon
Lena Karlsson
Brita Snöbohm
Nadja Witzansky
Helena Giseke Gårdmark
kerstin Jonsson
Eva Enander

akvarell,olja, tempera

 

27aug-2 sept

Regnbågen 1

olja, akvarell

 

3-9 sept

Regnbågen 2

olja, akvarell

 

10-16 sept

Ulla-Brita Hedman

 

 

17-23 sept

Nyansen

måleri

 

24-30 sept

Alexandra Kahn
Ulrika Lee Nilsson
Agnes Stenqvist Design
Helena Skogsberg

 

www.alexandrakahn.se

1-6 okt

Stuvbiten

textil

 

7-14 okt

Stuvstagruppen

 

 

15-21 okt

Hans-Göran Tiselius

akryl

 

22-28 okt

Ritta Högberg
Gun Ceder
Margareta Vingsle
Annika Israelsson
Inger Fröjd

akvarell, akryl,olja,

 

29 okt-4 nov

Monika Skarin
Pirj Kostanien
Erik Holmqvist
Anita Danielsson
Marita Beckeman
Björn Beckeman

akvarell, olja, keramik

 

5-11 nov

Agneta Eriksson
Anneli Björn

akvarell

 

12-18 nov

Nils Hedin

Ställer ut bl.a Roland Svensson

 

19-25 nov

Håkan Groop

Hyllningsutställning till August Strindberg. Även akvareller. SE också aktiviteter.

 

26 nov- 2 dec

Ruth Formin

olja

 

3-8 dec

Julsalong

Olja, akryl, akvarell, keramik, foto

 

10-16

Ekaterina Granova

målningar

 

       

Uppdaterat 2011-12-30

Backa till föregående sida
Hem, till första sidan